Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knížky, které stojí k přečtení....


 169848_100.jpg

 Rozkládání státu (v.2012)

Známá česká politoložka hledá odpověď na řadu otázek, které si veřejnost klade – co se v této zemi děje, proč se tomu tak děje a zda existuje nějaké východisko. V sérii krátkých textů pojmenovává nešvary bující ve společnosti, hledá jejich kořeny a podstatu. Podrobně se zabývá politickou kulturou a fungováním státu, do hloubky analyzuje kauzu plzeňských práv a ukazuje možná řešení. Text oživují četné příklady z poslední doby. Knížka je určena širšímu publiku a měla by přispět k posílení kritického myšlení a zvýšení zájmu o věci veřejné.

--------------------------------------------------------------------

Moje recenze: Tato knížka me zaujala nejen svým obsahem, ale i svou velikostí 12x16,5 cm, tedy ženám se vejde do kabelky a nám mužům podnikacům do příručních tašek. Knížka mi ležela 2 dny na posteli a říkám si, proč jsem nežačal ještě číst? No já ji přelouskl během víkendu, ale půjdu do druhýho čtení, je to  četba, kterou jsem už vyhledával delší dobu, vysvětluje to, co se nyní děje v české politice, ale i kauz, kterou jsem mediálně známé, ať je to mnoho diskutované referendum protiatomového jadaru, kauza západočeské právnické fakulty v Plzni,vnímání privatizace po letech,medializovaná loňská cesta Klause do Austrálie, koupě bytu Stanislava Grosse, koupě národní fotbalového týmu Slavia na účet bývalého ministra dopravy Řebříčka či kauza  Bártovo ABL, třeba i morální postoje k dnešní demokracii v Česku. STOJÍ ZA TO SI JI PŘEČÍST!!!!!!

105387.gifSpojené státy americké - Společnost a politika

 Kniha doc. Dvořákové, která působí na VŠE, je určena nejen studentům, ale i široké veřejnosti, všem, kteří se zajímají o historii a politiku USA, jejichž role po 11. září 2001 znovu vystoupila do popředí.

P.S. Tuhle knížku mám zarezervovanou v září 2012, tak určo dám info, ale už svou anotací mě zaujala. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Patnáct let České republiky15let.jpg

 Recenze: Máte stejný pocit, že současné dění ať na politické scéně či jiné nevnímáte? Nechtěl jsem číst knihu, kde autor vyjadřuje svůj názor, pocity k současnému dění v České republice. Tato kniha nabízí události a fakta která se od roku 1992-2006 udála a vyberete si léta, která vás nejvíce zajímala. V těchto letech jsem ještě pravidelně četl denní tisk a nebyl jen ovlivněn někým výběrem článků zveřejněných na internetu. I když si občas koupím nějaké ty noviny či časopis , pořád si říkám, že na internetu je to samé, ale stejně v hloubi mysli jsem neukojen nedostatečně informovaností. Tato publikace mi nabídla alternativu a to osobně mám nejradši.

Z knihy mi utkvěly z 90. let tyto střípky udalostí: jako krize České televize, (Bobošíková čte zprávy), Zemanův tajný kufřík, tajné konto Václava Klause ve Švýcarsku, loutky české politiky (socani): Stanislav Gross, Buzková, jež jednu éru tvořili přední příčky oblíbenosti, současný prezident Miloš Zeman, opticky výrazná osobnost Paroubka, kuponová privatizace, krach kampeliček a bank,ale krom politiky je zde exkurze do stavu ekonomiky a kulturního života např. jaký zajímavý film byl v české prostředí vytvořen. Nyní se přesouvám na nové milenium roku 2000, jaké události mě utkví v mé mysli napíšu přiště. A ještě jedna, výrok jedné studentské organizace,která vznikla na protest, a asi usnula na vavřínech: "Děkujeme, ale odejďete!"

 

 

 

Anotace:

Svého druhu unikátní publikace Jiřího Berounského se věnuje událostem politické historie novodobé České republiky.
Maximálně věcně, faktograficky a objektivně je po jednotlivých letech zachyceno období vlád pravého a levého středu od voleb v roce 1992 do voleb v roce 2006. Rozsáhlý, nicméně přehledný věcný materiál informuje o oblasti politické, ekonomické, sociologické, kulturní, ale i o zákonodárství a kriminalitě. Vše doplňují přílohy a jmenný rejstřík. Kniha připomíná dnes už poněkud zapomenutá fakta spojená s nesnadným přechodem od totality k demokracii. Autor, komentátor Českého rozhlasu 6 a dříve Rádia Svobodná Evropa, shrnuje přístupnou formou politické dějiny daného období v rozsahu, který zatím v české historii a publicistice chybí. Publikaci je možné považovat za vhodné východisko pro studium prvních patnácti let nového státu.